Vlastnictví nebo pronájem

Je opravdu výhodné vlastnit nemovitost?

 Češi drží jedno zajímavé prvenství. Na rozdíl od mnoha vyspělých států máme největší objem nemovitostí v osobním vlastnictví. V jiných zemích je mnohem obvyklejší žít po celý život v nájmu. Jaké nevýhody vlastnictví přináší? Na to se zaměříme v dnešním dílu seriálu „Prodat nebo pronajmout“.

 „Přece nebudu vyhazovat peníze z okna.“

„Je lepší něco mít než to nemít.“

„Je to jistota, zázemí, domov a dobrá investice.“

To jsou časté argumenty lidí, kteří se chystají koupit si nemovitost. A v mnoha případech mají pravdu. Jenže jsou tu také důvody, proč je vlastnictví nemovitosti naopak nevýhodou.

Západ žije v pronájmu, východ ve vlastním

I když je na východ od nás dominance vlastnictví ještě větší než v Česku, směrem na západ je tento poměr vyrovnanější. Například v Německu je poměr vlastních bytů či domů k nájmům 52:48. Ve Švýcarsku žije dokonce více obyvatel v nájemním bydlení než v osobním vlastnictví. Je to samozřejmě způsobené i tím, že pořízení vlastního bydlení je v západních státech výrazně dražší než v tuzemsku. Například byt v centru Paříže stojí majitele zhruba čtyřikrát více než srovnatelný byt v Praze. Podobně drahé nemovitosti najdete také třeba ve Vídni. Proto se mnoho obyvatel tuzemských metropolí uchyluje do nájemního bydlení ve kterém zůstávají po celý život. Jen v rámci svých životních etap mění bydlení a přizpůsobují ho aktuálním potřebám.

Kolik stojí vlastnictví?

Jakékoliv vlastnictví nemovitosti poskytuje určitou formu jistoty, současně je to však břemeno. Uvažovali jste někdy, kolik vás vlastnictví nemovitosti stojí? A teď nemluvíme o splácení hypotéky, ale o částkách, které je třeba platit navíc: pojištění nemovitosti, správa, daň z nemovitosti a další. První odlišností jsou poplatky, které musíte jako majitel nemovitosti platit. Pak jsou náklady, které přichází neočekávaně: opravy nemovitosti, vybavení či dílčích částí. Některé jsou jen drobné a v měsíčním rozpočtu rodiny netvoří zásadní položku. Představte si ale třeba situaci, kdy se rozbije kotel. Nový stojí desítky tisíc, přičemž udávaná životnost je 10 let. Majitele nemovitosti tak kotel vyjde na stovky korun měsíčně, které by si měl spořit. A takových položek bychom našli spoustu.

Životní fáze a omezení vlastnictví

Další okolností je fakt, že potřeby lidí se v čase velmi mění. V první fázi se mladý člověk postaví na vlastní nohy. Najde si první bydlení, stačí mu menší životní prostor. Po čase přijde partner/ka a vzniká potřeba většího bydlení. Pak přijde rodina, stěhování se za prací a další přírůstek do rodiny. Nejdříve rodina touží po klidu zahrady a prostoru, kde si mohou děti v bezpečí hrát. Děti vyrostou a následuje potřeba dostupnosti školy, každodenní doprava ratolestí a rodičů do měst a spolu s tím i úvaha, zda by nebylo přeci jen lepší žít ve městě. Jakmile děti dospějí a opustí hnízdo, přichází uvědomění, že velký dům či byt je prostě zbytečně velký. Čím je člověk starší, tím méně má síly a chuti se starat o nemovitost a zároveň se zvyšuje potřeba klidu a soukromí.